Paver 1: $1.49 each
Paver 2: $2.50 each
Paver 3: $0.75 each
She needs twice as many paver 2 as paver 1, so the total cost for paver 2 will be:
2 * $2.50 = $<<2*2.50=5.00>>5.00
She needs half as many paver 3 as paver 1, so the total cost for paver 3 will be:
(1/2) * $0.75 = $<<1/2*0.75=0.375>>0.375
Comparing the costs of all three pavers, we can see that:
Paver 1: $1.49 each
Paver 2: $5.00 in total
Paver 3: $0.375 in total
Therefore, the best buy would be paver 3, which costs $0.375 in total.
Laila is laying a path down for a new driveway. The store has three types of paver stones that will work for her space. She needs to know which paver is the best price. Paver 1 costs $1.49 each, and she will need twice as many as paver 2 and half as many as paver 3. Paver 2 costs $2.50 each. Paver 3 costs $0.75. Which paver will be the best buy? Your answer should be a number. (1 point)
1 answer