Laura bought 24 pounds of sugar for

$10. How many dollars did she pay per pound of sugar?

If necessary, round your answers to the nearest hundredth.

>> I got the answer 0.41 or 2.4. It says it is wrong.

2 answers

10/24 = 0.41666 = $0.42
The correct answer to this equation is 0.42
Similar Questions
  1. Jim bought 18 pounds of sugar for $10.How many dollars did he pay per pound of sugar? Lena runs 10 miles in 76 minutes. How many
    1. answers icon 1 answer
  2. At Smith's Bike Rentals, it costs $14 to rent a bike for 4 hours.How many dollars does it cost per hour of bike use? Tammy
    1. answers icon 1 answer
  3. Chandler bought 2 pounds of grapes for $3.99 per pound,.5 pounds of apples for $1.75 per pound, and 1.5 pounds of cherries for
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 3 answers
more similar questions