Jim bought 18 pounds of sugar for $10.

How many dollars did he pay per pound of sugar?

Lena runs 10 miles in 76 minutes.
How many numbers does she take per mile?
If necessary, round your answers to the nearest hundredth.

1 answer

Jim paid approximately $0.56 per pound of sugar.

Lena takes approximately 7.6 minutes per mile.
Similar Questions
  1. Laura bought 24 pounds of sugar for$10. How many dollars did she pay per pound of sugar? If necessary, round your answers to the
    1. answers icon 2 answers
  2. At Smith's Bike Rentals, it costs $14 to rent a bike for 4 hours.How many dollars does it cost per hour of bike use? Tammy
    1. answers icon 1 answer
  3. Chandler bought 2 pounds of grapes for $3.99 per pound,.5 pounds of apples for $1.75 per pound, and 1.5 pounds of cherries for
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 3 answers
more similar questions