To find the cost per apple, we need to divide the cost by the number of apples.
For the first week, Ellen bought 4 apples for $2.40, so the cost per apple is $2.40/4 = $<<2.4/4=0.6>>0.6.
For the second week, Ellen bought 9 apples for $5.40, so the cost per apple is $5.40/9 = $<<5.4/9=0.6>>0.6.
Since the cost per apple remains the same, Ellen could buy apples next week by dividing the amount she would like to spend by the cost per apple.
If she spends $4 next week, she could buy $4/0.6 = <<4/0.6=6.67>>6.67 apples.
Since Ellen cannot buy a fraction of an apple, she could buy 6 apples next week. Answer: \boxed{6}.
Last week,Ellen bought 4 apples for $2.40. This week she bought 9 apples for $5.40 If the cost per apple remains the same, how many apples could she buy next week?
1 answer