Ellen paid 2.40/4=$<<2.40/4=0.60>>0.60 per apple.
Ellen paid 5.40/9=$<<5.40/9=0.60>>0.60 per apple.
So, Ellen will be able to buy 10 next week. Answer: \boxed{10}.
Last week, Ellen bought 4 apples for $2.40. This week she bought 9 apples for $5.40. If the cost per apple remains the same, how many apples could she buy next week?
1 answer