Lani spent 5.25 + 3.25 = <<5.25+3.25=8.50>>8.50 dollars on apples and crackers.
He spent 30.25 - 8.50 = <<30.25-8.50=21.75>>21.75 dollars on lunch meat.
Therefore, the cost per pound for lunch meat is 21.75 / 3 = $<<21.75/3=7.25>>7.25 per pound. Answer: \boxed{7.25}.
Lani buys groceries at the store for 30.25. He spent 5.25 dollars on apples, 3.25 on a box crackers, and the rest on 3 pounds of lunch meat. How much cost, in dollars per pound
1 answer