Lani buys groceries at the store for $30.25. He spent $5.25 on apples, $3.25 ona box of crackers, and the rest on 3 pounds of lunchmeat how much does the lunchmeat cost in dollars per pound?

1 answer

Lani spent $5.25 + $3.25 = $<<5.25+3.25=8.50>>8.50 on apples and crackers.
Lani spent $30.25 - $8.50 = $<<30.25-8.50=21.75>>21.75 on lunchmeat.
Therefore, Lani spent $21.75 / 3 = $<<21.75/3=7.25>>7.25 per pound on lunchmeat. Answer: \boxed{7.25}.