Laila is laying a path down for a new driveway. The store has three types of paver stones that will work for her space. She needs to know which paver is the best price. Paver 1 costs $1.49 each, and she will need twice as many as paver 2 and half as many as paver 3. Paver 2 costs $2.50 each. Paver 3 costs $0.75. Which paver will be the best buy? Your answer should be a number.(1 point

1 answer

To determine which paver is the best buy, we need to compare the prices per unit of each paver.

Paver 1: $1.49 each
Paver 2: $2.50 each
Paver 3: $0.75 each

Since Laila needs twice as many paver 2 as paver 1 and half as many paver 3 as paver 2, we can calculate the total cost for each paver:

Paver 1: Total cost = $1.49 * (2 * 2) = $5.96
Paver 2: Total cost = $2.50 * (2 * 1) = $5.00
Paver 3: Total cost = $0.75 * (2 * 0.5) = $0.75

Based on these calculations, paver 3 is the best buy as it has the lowest total cost. Therefore, paver 3 is the best option for Laila.