Khadija buys 17 bottles of cranberry juice at the corner store for a total cost of $7.65. If each bottle costs the same amount, how much is each bottle of juice?

1 answer

To find the cost of each bottle, we need to divide the total cost by the number of bottles.

The cost of each bottle of juice is $7.65 / 17 bottles = $0.45 per bottle. Answer: \boxed{0.45}.