Each bottle of cranberry juice costs $0.86.
To find the cost of each bottle, you would divide the total cost by the number of bottles purchased:
$3.44 / 4 = $0.86
Therefore, each bottle of cranberry juice costs $0.86.
Alexa buys 4 bottles of cranberry juice at the corner store for a total cost of $3.44. If each bottle costs the same amount, how much is each bottle of juice?
1 answer