Let x be the cost of each bottle of juice.
The cost of the 12-pack of juice bottles would be 12x.
The total cost before tax was $15.78, so we can set up the equation:
$2.70 + 12x = $15.78
Now we can solve for x:
12x = $15.78 - $2.70
12x = $13.08
x = $13.08 / 12
x = $1.09
Therefore, each bottle of juice cost $1.09.
Katherine bought snacks for her team's practice. She bought a bag of chips for $2.70 and a 12-pack of juice bottles. The total cost before tax was $15.78. Write and solve an equation which can be used to determine xx, how much each bottle of juice cost.
Answer
Attempt 1 out of 2
Equation:
Answer: xx =
1 answer