Joyce wants to mix granola and raisins together to make a snack for her class. Granola costs $2 per pound and raisins cost $4.50 per pound. Joyce is willing to spend $37.50 and wants to make 15 pounds of trail mix.

g+_______=15

2________+4.5r=______

1 answer

g+ r = 15

2g + 4.5r = 37.5