Ask a New Question
Search
Joe invests $1500 for 1 year at 7.5%. How much interest will he earn?
1 answer
$1,125.
Interest = P*T*R/100
= 1500 * 1 * 7.5/100
= 112500/100
= 1125
Ask a New Question
or
answer this question
.
Similar Questions
Fred invests $15000 in a bank that pays 8% interest per year.
How much interest will he earn from the back at the end of 1 year?
0 answers
Jayda deposited $1500 into savings account that pays 3% simple interest per year. How much interest does she earn per year on
2 answers
Leroy invests $7,500 at 15% simple interest per year. How much interest will he earn in 10 months?
2 answers
Tamara invests $30,000 in an account earning 7% interest per year over the next 4 years.
How much (simple) interest will her
2 answers
more similar questions