Jenny's Bakery sells carrot muffins for $2.00 each. The electricity to run the oven is $120.00 per day and the cost of making one carrot muffin is $1.40. How many muffins need to be sold each day for the bakery to break even?

1 answer

The total cost of electricity and materials for one muffin is $1.40 + $120.00 = $<<1.40+120.00=121.40>>121.40.
Jenny's Bakery needs to sell $120.00 / $121.40 = 0.99 muffins each day to break even.
So they need to sell at least 1 muffin each day to break even. Answer: \boxed{1}.