Let p = pens and E=erasers...
79.80 = 6p +12E (equation 1)
and the next sentence says a pen costs 5times as much as an eraser.
So we have to multiply the eraser value by 5 to get up to the price of a pen.
So the second equation is p = 5E (equation 2)
I would substitute p=5E into equation 1 and solve for E, then sub that value back into the second equation and solve for p
Jason spent a total of $79.80 on 6 pens and 12 erasers for his friends. A pen costs 5 times as much as an eraser. Find the cost of a pen.
Answer:
2 answers
9.5