I've tried and tried to answer this question..I just hate math and math hates me. So let's get to the point why you are all here

1:Find the unit price for each option below. Round to the nearest cent when necessary. Indicate which option is a better buy.

Option 1: 10 candybars for $6.75

Option 2: 12 candybars for $7.25
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Thanks!
~Jen

2 answers

I can understand how math can seem hard and irrelevant -- but this problem concerns a vital shopping skill.

Divide:
6.75 / 10 = $0.67 each
7.25 / 12 = $0.60 each
option two you divide the amount of money to how much candy bars