in response to the school shutdown, my teacher had given me rather difficult work that i cant seem to even understand

many of you may be unaware that mild the mild-mannered Cameron is in fact the superhero "El maestro." my first clue to her identity was her superhuman ability to create math and physics comics; another one of her gift if her ability to jump very high. i recently witnessed her leap upwards off the roof of a building at 38.9 m/s. i also noted that "El maestro" landed on the ground 8.54 seconds after she left the roof. calculate
a) the maximum height above the roof reached by "El maestro"
b)her impact velocity (final velocity?) with the ground
c)the height of the roof measured from the ground (initial velocity?)
*fine print*
warning! do not try this at home remember Cameron is "El maestro" and you are not

2 answers

h(t) = h0 + v0*t - 4.9t^2
So, you have
h0 + 38.9*8.54 - 4.9*8.54^2 = 0
That gives you the initial height.

v = v0 - 9.8t

the max height is attained at t = -b/2a = 38.9/9.8
a. V^2 = Vo^2 + 2g*h = 0
38.9^2 + (-19.6)h = 0
h = 77.2 m.

b. V = Vo + g*Tr = 0
38.9 + (-9.8)Tr = 0
Tr = 3.97 s. = Rise time.
3.97 + Tf = 8.54
Tf = 4.57 s. = Fall time.
h = 0.5g*Tf^2 = 4.9*4.57^2 = 102.3 m. above gnd.
V^2 = Vo^2 + 2g*h = 0 + 19.6*102.3 = 2005.8
V = 44.8 m/s.

c. 77.2 + h = 102.3
h =
Similar Questions
  1. What implicature follows from the response given by B?A: How did you get on with your seminar preparation this week? B: Well, I
    1. answers icon 1 answer
  2. Happy Teacher appreciation Week!❤You too bot bc u are kinda like a teacher bc u help us with school work!
    1. answers icon 9 answers
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 3 answers
more similar questions