To solve this problem, we can set up a proportion with the given information.
We know that in one full day, 24 hours, 108 gallons of water seep into the pond.
Let x be the number of gallons that will seep into the pond in 60 hours.
Therefore, we can set up a proportion:
24 hours / 108 gallons = 60 hours / x
To solve for x, we can cross-multiply:
24 * x = 108 * 60
Which simplifies to:
24x = 6480
To isolate x, we divide both sides by 24:
x = 6480 / 24
Simplifying this gives us:
x = 270
Therefore, 270 gallons will seep into the pond in 60 hours.
In one full day 108 gallons of water seep into a pond at this same rate how many gallons will steep into the pond in 60 hours
1 answer