In comparing prices of canned peaches, Darren finds that a 10-oz can costs 98 cents, a 16-oz can costs $1.49, and a 24-oz can costs $2.35. Which is the best buy?

My Guess:
10-oz*2.4=24-oz
2.4*$.98=$2.35

16-oz*1.5=24-oz
1.5*$1.49=$2.24

24-oz=$2.35

Best Buy- 16-oz for $1.49In comparing prices of canned peaches, Darren finds that a 10-oz can costs 98 cents, a 16-oz can costs $1.49, and a 24-oz can costs $2.35. Which is the best buy?

My Guess:
10-oz*2.4=24-oz
2.4*$.98=$2.35

16-oz*1.5=24-oz
1.5*$1.49=$2.24

24-oz=$2.35

Best Buy- 16-oz for $1.49

I have not a clue as to what work you did. You need to compare the unit prices, in this case, cents per ounce.est Buy- 16-oz for $1.49In comparing prices of canned peaches, Darren finds that a 10-oz can costs 98 cents, a 16-oz can costs $1.49, and a 24-oz can costs $2.35. Which is the best buy?
Divide each price by the ounces:
1) 2.35/24= 9.792 cents/oz
149/16 = 9.31 cents/oz
98/10 = 9.8 cents/oz
The cheapest? the one in the 16 oz can.