23.5 / 250 = 0.094
(1.75 - 0.094)/30 = ?
The rest of the problem depends upon how many keys he cuts per week.
A pack of 250 key blanks cost $23.50. What is the unit price?
If each key costs a customer $1.75, and it takes 2 minutes for Darren to cut a key, how much does Darren make per hour?
If Darren, as the business owner, pays himself $800 per week, how much profit (or loss) is the store making when he cuts all the keys (and not the employees, who are paid at a lower rate?
2 answers
A pack of 250 key blanks costs $23.50. What is the unit price?
If each cut key costs a customer $1.75, and it takes 2 minutes for Darren to cut a key, how much does Darren make per hour?
If Darren, as the business owner, pays himself $800 per week, how much profit (or loss) is the store making when he cuts all the keys (and not the employees, who are paid at a lower rate)?
If each cut key costs a customer $1.75, and it takes 2 minutes for Darren to cut a key, how much does Darren make per hour?
If Darren, as the business owner, pays himself $800 per week, how much profit (or loss) is the store making when he cuts all the keys (and not the employees, who are paid at a lower rate)?