in a time of t seconds, a particle moves a distance pf s meters from it's starting point, where s=3t^2 Find the ave velocity between t =1 and t=1+h if....

a) h=.1 b)h+.01 c)h=.001

Which approximation is closest to the EXACT derivative at ...t=1?

Estimate the exact derivative at t=1?

2 answers

I will do b), you do the others the same way ...

b) when h = .01
avg velocity = (3(1+.001)^2 - 3(1^2))/.01
= 6.03 m/s
thanks