octane: C8H18 - relative molecular mass: 12*8 + 18= 114
carbon dioxide: CO2 - rel mol mass: 12 + 2(16) = 44
1 mole of octane has mass of 114g
14 moles of octane have mass of 14*114
=1596g
=> 1596g of octane is 14 moles
1g of octane is 14/1596 moles
44g of octane is (14/1596)*44
=0.3859 moles
its something lik that bt i think i went somewhere wrong cuz the no is v small...
if you had 14 moles of octane how many moles of carbon dioxide would you get?
2 answers
there isn't supposed to be a "v"
our teacher said there was an error so that question won't count against you. but you're right :)
our teacher said there was an error so that question won't count against you. but you're right :)