if the stock solution is 0.450M, then if you add x mL of water, you have
0.450(14.0) = 0.350(14.0+x)
x = 4.0
check: the concentration is to be reduced by a factor of .35/.45, so the volume must be increased by a factor of .45/.35
.45/.35 * 14 = 18, so we added 4 mL of water.
If you dilute 14.0mL of the stock solution to a final volume of 0.350L , what will be the concentration of the diluted solution? Before it, there was a question: How many milliliters of a stock solution of 5.60 M HNO3 would you have to use to prepare 0.190L of 0.450 M HNO3? and the answer is 15.3 mL.
1 answer