If we assume the Sun is made totally out of hydrogen, how many hydrogen atoms are contained with the Sun? If the Sun converts half of these hydrogen atoms into helium over its lifetime of about ten billion years, how many hydrogen atoms are converted per second?

Mass of Sun = 1.989 x 10 to the 30 kg
Mass of Mh = 1.6735 x 10 to the -27 kg

1 answer

Compute the number of moles of H atoms (or ions) by dividing the mass of the sun by 1.008 g/mole. Then multiply that by Avogadro's number, 6.02*10^23 particles/mole

(Hydrogen is not molecular or neutral atoms in the sun; it is ionized.)

Take half the number of H atoms and divide it by 10^9 years, converted to seconds, to answer the second question.
Similar Questions
  1. Mass of the Sun = 1.989 x 10^30 kgMass of Hydrogen Atom = 1.00794 grams If we assume the Sun is made totally of hydrogen, how
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 1 answer
  2. Which statement describes the hydrogen bonds in an ethanol molecule?(1 point) Responses All six hydrogen atoms are capable of
    1. answers icon 1 answer
  3. Which statement describes the hydrogen bonds in an ethanol molecule?(1 point) Responses All six hydrogen atoms are capable of
    1. answers icon 1 answer
more similar questions