To find the cost per muffin, we divide the total cost by the number of muffins.
Three dozen is equal to 36 muffins.
Since three dozen muffins cost $9, the cost per muffin is $9 / 36 = $0.25.
Therefore, the answer is $0.25.
If three dozen muffins cost $9, what is the cost per muffin? (1 point)
$0.25
$4.00
$0.50
$3.00
1 answer