For $4.50 a grocer buys a case of fruit which contains 14 dozen. She knows that four dozen will spoil before she sells them. At what price per dozen must she sell the god ones to gain 1/3 of the whole cost?

1 answer

The grocer must sell the good ones for $3.00 per dozen to gain 1/3 of the whole cost.