To find the cost per muffin, we need to divide the total cost ($9) by the number of muffins (three dozen, which is 36 muffins).
Therefore, the cost per muffin is $9/36 = $0.25.
So, the correct answer is $0.25.
If three dozen muffins cost $9, what is the cost per muffin?(1 point)
Responses
$0.25
$0.25
$4.00
$4.00
$0.50
$0.50
$3.00
$3.00
1 answer