Ask a New Question
Search
If the unit price for watermelon is $0.24 per pound and Jared pays $1.68 for a watermelon, how many pounds does his watermelon weigh?
1 answer
7 pounds
Ask a New Question
or
answer this question
.
Similar Questions
by 3 pounds of oranges apples for 7.50 the graph shows the price for regular apples what is the unit rate for each type of
32 answers
. Mark pays $4.68 for 0.72 of a pound of almonds. Based on this cost ratio, which statement
is true? A. Mark pays a rate of $3.37
9 answers
A 76.00-pound flask of mercury costs $151.50. The density of mercury is 13.534 g/cm3. a) Find the price of one cubic inch of
2 answers
Suppliers of a certain brand of digital voice recorders will make 10,000 available in the market if the unit price is $45. At a
2 answers
more similar questions