Ask a New Question
Search
If the unit price for
Question 1 1) What is the unit price of one movie poster, if five posters cost $49.85 ? (2 points) Responses Subtract 5, for a
1 answer
84 views
What is the unit price of one movie poster, if five posters cost $49.85 ? (2 points) Responses Subtract 5, for a unit price of
1 answer
asked by
Yuji-Itadorai
47 views
My Shopping List
1. Please describe how to find a unit price. * a price for foodstuffs, stated or shown as the cost per unit, as
4 answers
asked by
straight A student
952 views
What is the unit price of one movie poster, if five posters cost $49.85?
A. Subtract 5, for a unit price of $49.80 B. divide by
1 answer
asked by
Yo mama
73 views
Suppliers of a certain brand of digital voice recorders will make 10,000 available in the market if the unit price is $45. At a
2 answers
asked by
jj
1,570 views
the unit price of an item at a grocery store is a familiar example of a unit rate. find the unit price of each box of cereal. a.
6 answers
asked by
lisa
1,348 views
In this lesson, you will solve unit rate problems involving unit price. This will be done using real-world application problems
1 answer
asked by
tinyinchesboss
116 views
compute the unit price for products sold the program should input the name and price of an item and its weight in pounds and
0 answers
asked by
Anonymous
705 views
How do you calculate unit price?
The unit price is the total price divided by the number of units. For instance, if 5 pounds of
0 answers
asked by
Glenda
547 views
Four brands of soap are available in a local store. Compute the unit price and decide which brand is the best buy.
Brand Ounces
2 answers
asked by
dawn
633 views