If the unit price for

  1. Question 1 1) What is the unit price of one movie poster, if five posters cost $49.85 ? (2 points) Responses Subtract 5, for a
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 84 views
  2. What is the unit price of one movie poster, if five posters cost $49.85 ? (2 points) Responses Subtract 5, for a unit price of
    1. answers icon 1 answer
    2. Yuji-Itadorai asked by Yuji-Itadorai
    3. views icon 47 views
  3. My Shopping List1. Please describe how to find a unit price. * a price for foodstuffs, stated or shown as the cost per unit, as
    1. answers icon 4 answers
    2. straight A student asked by straight A student
    3. views icon 952 views
  4. What is the unit price of one movie poster, if five posters cost $49.85?A. Subtract 5, for a unit price of $49.80 B. divide by
    1. answers icon 1 answer
    2. Yo mama asked by Yo mama
    3. views icon 73 views
  5. Suppliers of a certain brand of digital voice recorders will make 10,000 available in the market if the unit price is $45. At a
    1. answers icon 2 answers
    2. jj asked by jj
    3. views icon 1,570 views
  6. the unit price of an item at a grocery store is a familiar example of a unit rate. find the unit price of each box of cereal. a.
    1. answers icon 6 answers
    2. lisa asked by lisa
    3. views icon 1,348 views
  7. In this lesson, you will solve unit rate problems involving unit price. This will be done using real-world application problems
    1. answers icon 1 answer
    2. tinyinchesboss asked by tinyinchesboss
    3. views icon 116 views
  8. compute the unit price for products sold the program should input the name and price of an item and its weight in pounds and
    1. answers icon 0 answers
    2. Anonymous asked by Anonymous
    3. views icon 705 views
  9. How do you calculate unit price?The unit price is the total price divided by the number of units. For instance, if 5 pounds of
    1. answers icon 0 answers
    2. Glenda asked by Glenda
    3. views icon 547 views
  10. Four brands of soap are available in a local store. Compute the unit price and decide which brand is the best buy.Brand Ounces
    1. answers icon 2 answers
    2. dawn asked by dawn
    3. views icon 633 views