You have a quantity of one compared to another quantity.
example:
1cat/5Dogs
For every 5 dogs, you'll have 1 cat.
If the number in the numerator of a unit rate is 1, what does this indicate about the equivalent unit rates? Please help answer and give an example. Thanks
12 answers
A 5-pound box of spaghetti costs $1.
1/5
1/5
1 to 5 means each time for 1 you will have 5. For example, IN 1 day you can ready 5 pages. 1:5. So this indicates that for every day 1 you will be able to read 5 pages...
I still don't get this.
Help me out bro!
Help me out bro!
I think i get it now
THis helped a lot. Your so much better than other sites
Sinkis you very much sinkis means thank you
1/35
Daniel has 1 crayon to 35 colored pencils
Daniel has 1 crayon to 35 colored pencils
For every 5 days you’ll get 1 burger for dinner
This helped me so much now I get it it makes so much more sense thank you san and Lana both of you answers helped me so much 😊
wtf guys u dont help
wtf