To find the unit cost per roll of toilet paper, you need to divide the total cost of the bulk item by the number of rolls in the bulk item.
Number of rolls in the bulk item = 5 packages * 6 rolls per package = <<5*6=30>>30 rolls
Unit cost per roll = Total cost of bulk item / Number of rolls in the bulk item
Unit cost per roll = $24 / 30 rolls
Unit cost per roll = $0.8
Therefore, the unit cost per roll of toilet paper is $0.8.
If my favorite warehouse store sells toilet paper for $24 the bulk item includes five packages of toilet paper with six rolls of toilet paper per package. What is the unit cost per roll
1 answer