A warehouse store sells 3.5-ounce cans of tuna in packages of 8. A package of 8 cans costs $9.52. The store also sells 4.5-ounce cans of the same tuna in packages of 3. A package of 3 cans costs $4.86. The store sells 5.5-ounce cans in packages of 6 cans for $9.90. Which package is the best buy?
1 answer
The 5.5-ounce cans in packages of 6 cans is the best buy, as it costs the least per ounce.