If a ladybug weighs 20g and is circling at a radius of 10 cm at 10 m/s, what is its centripetal acceleration m/s^2?
I know centripetal acceleration = velocity squared/r, and velocity = angular velocity * radius...
From these calculations I get 39476.089 m/s^2, which is wrong and seems unusually large.
What is the right procedure to do this?
6 answers
2 m/s^2, is this correct
a=v^2/r so (10)^2/0.1= 10ms^-2
both are wrong...
a=v^2/r v in m/s, r in m
a=10^2/.1=1000m/s^2
Goodness, Ubaid, you need to stop helping others.
a=10^2/.1=1000m/s^2
Goodness, Ubaid, you need to stop helping others.
Thank you!
What is centripetal acceleration