If a dozen eggs cost $1.35, what is the unit cost?

Responses
A $1.23$1.23
B $0.11$0.11
C $0.13$0.13
D $4.29

3 answers

$4.29

Answer: C $0.13$0.13
Wrong again.
well if 1 dozen, or 12 eggs cost $1.35, then
1 eggs costs $1.35/12 or appr 11 cents.

btw, where can you get a dozen eggs for $1.35 ????