9 / 8.1 = 5 / x Multiply both sides by x
9 x / 8.1 = 5 Multiply both sides by 8.1
9 x = 5 * 8.1
9 x = 40.5 Divide both sides by 9
x = 40.5 / 9
x = 4.5
5 apples cost $4.5
If 9 apples cost $8.1 how much would 5 apples cost
1 answer