Moles base: .035*.25=.00875
moles acid: .020*.4=.00800
So you have excess base, and the resultant is basic solution
If 35.00 mL of 0.25 M NaOH(aq) is mixed w/ 20.00 mL of 0.400 M HClO4(aq), the result solution would be:
So apparently the correct answer is BASIC, but I thought it would be neutral because the resulting solution would contain NaClO4 which has components of both a strong acid and a strong base. How could this be?
4 answers
You are right IF you had some solid NaClO4 and placed it in a beaker of water. BUT you didn't have that. How many mols NaOH did you have? How many mols HClO4 did you have?
mols NaOH = M x L = 0.25 x 0.03500 = 0.00875
mols HClO4 = M x L = 0.400 x 0.0200 = 0.008
So you have enough NaOH to neutralize ALL of the HClO4 and have some NaOH left over which makes it basic.
mols NaOH = M x L = 0.25 x 0.03500 = 0.00875
mols HClO4 = M x L = 0.400 x 0.0200 = 0.008
So you have enough NaOH to neutralize ALL of the HClO4 and have some NaOH left over which makes it basic.
So that means it would be neutral only if there was an equal amount of both NaOH and HClO4, correct?
That is correct.