0.99 / 3 = _?______ per pound
Take it from there.
If 3 pounds of apples costs .99 how much does 2 pounds costs?
2 answers
or, since the ratio of lb/$ is constant,
.99/3 = x/2
.99/3 = x/2
2 answers