If 120. g of propane, C3H8, is burned in excess oxygen according to the following equation: C3H8 + 5O2  3CO2 + 4H2O, how many grams of water are formed?

2 answers

Molecular mass of propane (C3H8)
= 3*12+8*1
= 44

Molecular mass of water (H2O)
= 2*1+1*16
= 18

using the balanced equation, we find that the ratio
mass of propane : mass of water
= 1*44 : 4 * 18
= 44 : 72

Hence the mass of water can be calculated.

Note: replace the above approximate atomic masses by the exact values and repeat above calculations.
196.36g
Similar Questions
  1. Consider the combustion of propane:C3H8(g)+5O2(g) yields 3CO2(g) + 4H2O(l) delta H= -2221 kJ Assume that all of the heat comes
    1. answers icon 1 answer
  2. Consider the combustion of propane:C3H8(g)+5O2(g) yields 3CO2(g) + 4H2O(l) delta H= -2221 kJ Assume that all of the heat comes
    1. answers icon 3 answers
    1. answers icon 1 answer
  3. Propane (C3H8) is burned in oxygen to pro-duce carbon dioxide and water. The heat of combustion of propane is -2012 kJ/mole. How
    1. answers icon 1 answer
more similar questions