I am really having trouble answering this question, can someone help?

A binary compound between an unknown element E and hydrogen contains 91.27% E and 8.73% H by mass. If the formula of the compound is E3H8, calculate the atomic mass of E.

1 answer

I think I would do this.
If the compound is E3H8, it must be E1H2.667.

91.27/atomic mass E = ??
8.73/atomic mass H = 8.73

To make 8.73=2.667, the divisor must be
8.73/2.667 = 3.27; therefore, the divisor for 91.27 must be 3.27.
91.27/3.27 = 27.9 for the atomic mass E.
I assume the compound is Si3H8.
Check my thinking.
Similar Questions
  1. Hello,I'm having some trouble getting started on this question: "Calculate the volume and mass required to make 0.1 M solutions
    1. answers icon 5 answers
    1. answers icon 3 answers
    1. answers icon 1 answer
  2. an example of a binary compound isTake a metal and combine it with a non-metal to make a binary compound. Post your answer here
    1. answers icon 0 answers
more similar questions