How much sweat (in mL) would you have to evaporate per hour to remove the same amount of heat a 120 W light bulb produces? (1W=1J/s.)

1 answer

120 W = 120 J/s. For 1 hour that is
120 J/s x 60 s/hr = 7200 J.

7200 = mass H2O x delta H vaporization.
Substitute and solve for mass H2O (sweat)