Let's first find the original price of the sweatshirt. Since the discounted price ($28) is 70% of the original price, we can let x be the original price of the sweatshirt and set up the equation:
0.70x = 28
Now, we just need to solve for x:
x = 28 / 0.70
x = 40
So, the original price of the sweatshirt is $40.
Now that we know the original price, we can find the price of each pair of sweatshirts:
40 (original sweatshirt) + 28 (discounted sweatshirt) = $68
Now, we can find how many pairs of sweatshirts were sold in the first hour by dividing the total sales by the cost per pair:
748 (total sales) / 68 (price per pair) = 11 pairs
Since each pair of sweatshirts consists of 2 sweatshirts, 11 pairs of sweatshirts would equal:
11 pairs * 2 sweatshirts = 22 sweatshirts.
So, 22 sweatshirts were sold in the first hour.
Use the information to answer the question.
A store is having a sale. The sale is buy one sweat shirt, get the second sweat shirt for 30% off. The price of the discounted sweat shirt is $28
During the first hour of the sale, the store had $748 in sweat shirt sales.
How many sweat shirts were sold in the first hour? Enter the answer in the box.
1 answer