how much power is developed by an electric motor that moved a 500N load a distance of 20 meters in 10 seconds?

2 answers

Work done = 500*20 = 10,000 Joules
10,000 / 10 = 1,000 watts
It will depend upon the direction that the load was moved. If it were on a cart on wheels, much less energy would be needed than if it were lifted straight up.

In any case, divide the work done by the time interval
Similar Questions
    1. answers icon 2 answers
    1. answers icon 0 answers
  1. A 25.0 kg block is very slowly raised up a verticaldistance of 10.0 m by a rope attached to an electric motor in a time of 8.2
    1. answers icon 1 answer
  2. A small electric motor is used to lift a0.50-kilogram mass at constant speed. If the mass is lifted a vertical distance of 1.5
    1. answers icon 2 answers
more similar questions