mol wt of N2O5 = 108
So, 36.7g = 0.340 moles
Look at the equation. Each 2 moles of N2O5 yield 1 mole of O2.
So, you will get 0.340/2 = 0.170 moles O2
How many moles of oxygen are produced from the decomposition of 36.7 g of dinitrogen pentoxide?
2N2O5 4NO2 + O2
A. 3.19 mol
B. 0.340 mol
C. 0.170 mol
D. 5.44 mol
Hi Steve, I posted this question the other day but really don't know how to answer it. Can you walk me through it please?
1 answer