How many liters of hydrogen gas can be produced at 300 K and 104 kPa pressure if 25.5 g of sodium metal reacts?

2Na + 2H20 = 2NaOH + H2

2 answers

25.5g of Na = 1.108 moles
The equation says that you will get 0.554 moles of H2
Now you want V such that
104V/300 = 101.325 (0.554*22.4) / 273
Na = 23 grams / mol
how many mols of Na
25.5 g Na (1 mol/23g) = 1.11 mols of Na
so 1.11/2 = 0.554 mols of H2
P V = n R T
104*10^3 Pascals * n liters = 0.554 * R * 300
alternately
or one mol is 22.4 liter at 273 K and 1 atm or about 10*5 Pascals
so 0.554 mols is 12.4 liters at 273 K and 1 atm
P1 V1/T1 = P2 V2/T2
10^5 *12.4 / 273 = 1.04*10^5 V2 / 300
V2 is about 13 liters :)
Similar Questions
  1. When 6 liter of nitrogen gas reacts with 18liters of hydrogen gas at constant temperature and pressure, how many liters of
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 0 answers
  2. Two more need help figuring out how to do:How many liters of water vapor can be produced when 8.23 liters of oxygen gas reacts
    1. answers icon 1 answer
  3. Ammonia is often produced by reacting nitrogen gas with hydrogen gas.How many liters of ammonia gas can be formed from 12.9 L of
    1. answers icon 2 answers
more similar questions