he Johnsons and the Wilsons went to the Burger Barn for dinner. The Johnsons bought 2 burger meals and 5 hot dog meals for $46. The Wilsons bought 5 burger meals and 2 hot dog meals for $52. When you solve, you get a solution of (8, 6). (3 points) Put responses in the correct input to answer the question. Select a response, navigate to the desired input and insert the response. Responses can be selected and inserted using the space bar, enter key, left mouse button or touchpad. Responses can also be moved by dragging with a mouse. What does the 8 mean in context? What does the 6 mean in context? Who got the better deal?

1 answer

In context, the "8" represents the cost of a burger meal at the Burger Barn, and the "6" represents the cost of a hot dog meal at the Burger Barn.

The Johnsons bought 2 burger meals and 5 hot dog meals for $46. Therefore, the cost of 2 burger meals and 5 hot dog meals for the Johnsons can be calculated as:
2 * 8 + 5 * 6 = $46

Similarly, the Wilsons bought 5 burger meals and 2 hot dog meals for $52. Therefore, the cost of 5 burger meals and 2 hot dog meals for the Wilsons can be calculated as:
5 * 8 + 2 * 6 = $52

Comparing the two calculations, we can see that the Johnsons got the better deal because they paid $46 for their meals, while the Wilsons paid $52 for the same number of meals.
Similar Questions
    1. answers icon 3 answers
  1. The Johnsons and the Wilsons went to the Burger Barn for dinner.The Johnsons bought 2 burger meals and 5 hot dog meals for $46.
    1. answers icon 1 answer
  2. The Johnsons and the Wilsons went to the Burger Barn for dinner.The Johnsons bought 2 burger meals and 5 hot dog meals for $46.
    1. answers icon 3 answers
  3. The Johnsons and the Wilsons went to the Burger Barn for dinner.The Johnsons bought 2 burger meals and 5 hot dog meals for $46.
    1. answers icon 1 answer
more similar questions