Harry buys American cheese at the deli. He buys 1/4 pound at the cost of x dollars per pound. If he pays $12.25 for 2.5 pounds of cheese, what is the cost per pound? Please show your work.
3 answers
12.25 / 2.5 = ?
4.9
So $4.90?
So $4.90?
Correct.