Greg's favorite snack is apples and cheese. Last week, he bought 2 pounds of apples and

$5.73 worth of cheese. This week, he bought pounds of apples and $6.54 worth of
cheese. Greg realized that he spent the exact same amount each week.
What is the price of one pound of apples?

1 answer

Let's assume that the price of one pound of apples is x dollars.
So, last week Greg spent 2x dollars on apples.
Also, last week Greg spent a total of $5.73 on cheese.
Therefore, he spent a total of 2x + $5.73 on his favorite snack last week.
Similarly, this week Greg spent a total of x + $6.54 on his favorite snack.
Since he spent the exact same amount each week, we can set up the equation 2x + $5.73 = x + $6.54.
Subtracting x from both sides of the equation, we get x + $5.73 = $6.54.
Now, subtracting $5.73 from both sides of the equation, we have x = $6.54 - $5.73.
Simplifying the right side of the equation, we get x = $0.81.
Therefore, the price of one pound of apples is $0.81. Answer: \boxed{0.81}.