Based on the given information, the cost per apple is $0.60.
Next week, if Ellen has $8.20:
She can buy $8.20/$0.60 = 13 apples.
Therefore, she could buy 13 apples next week.
last week, Ellen bought 4 apples
for $2.40. This week she bouy9 apples for $5.40. If the cost per apple remains the same , how many apples could she buy next week? 1 apple for $1.20. B.6 apples for $3.40. 10 apples for $6.00. 13 apples for $8.20
1 answer