If she biked for x hours, she drove by car for 4-x hours.
since distance = speed * time, add up the distances:
17x + 12(4-x) = 56
x = 1.6
check:
17*1.6 = 27.2
12*2.4 = 28.8
total: 56 miles.
What junker of a car travels 12 mph?
Gabriela traveled by motorcycle at an average speed of 17 miles per hour.
Then, she traveled by car at an average speed of 12 miles per hour.
In total, she traveled 56 miles for 4 hours.
How many miles did Gabriela travel by car? (Round to the nearest mile.)
2 answers
That must have been a mopad or something because what kind of motorcycle goes that slow?