Ben traveled by car at an average speed of 29 miles per hour.

Then, he traveled by motorcycle at an average speed of 53 miles per hour.

In total, he traveled 333 miles for 9 hours.

How many minutes did Ben travel by motorcycle? (Round to the nearest minute.)

2 answers

if he traveled x miles at 29 m/h and y miles at 53 m/h, then

x+y=333 and, since time = distance/speed,

x/29 + y/53 = 9
so,

x/29 + (333-x)/53 = 9
x = 174
y = 159

check:
174+159 = 333
174/29 + 159/53 = 6+3 = 9
but how to calculate this part with x/29+(333-x)/53=9
?
Similar Questions
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 1 answer
  1. Gabriela traveled by motorcycle at an average speed of 17 miles per hour.Then, she traveled by car at an average speed of 12
    1. answers icon 2 answers
    1. answers icon 1 answer
more similar questions